„Ten, kto nosi problem, niesie też jego rozwiązanie”
Steve de Shazer
Szkoła zapewnia opiekę psychologiczną. W ramach wsparcia psychologicznego prowadzone są indywidualne spotkania z uczniami, rodzicami/opiekunami oraz zajęcia grupowe w klasach.
Psycholog, psychoterapeuta, oligofrenopedagog:
mgr Agnieszka Janczewska – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, ukończyła 4-letni podyplomowy całościowy kurs psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim oraz studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki. Stale bierze udział w szkoleniach i konferencjach podnosząc swój warsztat pracy. Posiada duże doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rodzinami.
Dni i godziny pracy:
Środa
8.00-17.00
Psycholog szkolny i jego zadania:
Psycholog szkolny jest osobą biorącą aktywny udział w życiu szkoły. Spotyka się z pojedynczymi uczniami, ale także realizuje warsztaty psychoedukacyjne mające na celu rozwój umiejętności radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami, asertywności, integracji, kreatywności, a także wielu innych umiejętności społecznych będących narzędziem do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podejmuje również działania interwencyjne w sytuacjach kryzysowych. Aktywnie uczestniczy w działaniach wychowawczo-profilaktycznych na terenie szkoły. Psycholog w szkole pomaga w trudnych sytuacjach i udziela wsparcia.
Do psychologa szkolnego może zgłosić się:
uczeń, kiedy:
– potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z problemami
– nie radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami
– chciałby z kimś porozmawiać o swoich trudnościach
– chciałby poradzić sobie z konfliktami rówieśniczymi lub z bliskimi osobami
rodzic, gdy:
– niepokoi się o swoje dziecko
– zauważa, że dziecko ma trudności
– pragnie je lepiej zrozumieć
W jakich sytuacjach można skorzystać z pomocy? I czy warto to robić?
Szkolni psycholodzy – kim są?
To najlepiej dostępni specjaliści świadczący pomoc psychologiczno-pedagogiczną. O ile na wizytę u nich w poradni czy innej placówce specjalistycznej trzeba czekać wiele dni, o tyle umówienie się na spotkanie w placówce oświatowej jest możliwe praktycznie od ręki.
Konsultacja psychologiczno-pedagogiczna jest bezpłatna. Jedyny koszt, jaki się ponosi z tego tytułu, to poświęcony na takie spotkanie czas i wysiłek włożony w przełamanie własnych obaw.
Psycholog szkolny, pracując z dużymi grupami dzieci w różnym wieku, umie ocenić, które z ich zachowań można uznać za normę, a które wymagają skorygowania.
Z racji współpracy z różnymi instytucjami wspierającymi dzieci w ich rozwoju oraz rodziców w wypełnianiu funkcji wychowawczych szkolni specjaliści mogą wskazać odpowiednie placówki, które świadczą adekwatną pomoc.
Potrafią też zinterpretować wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych oraz wyjaśnić zapisy zawarte w opiniach psychologiczno-pedagogicznych.
Aktywnie uczestniczą w planowaniu i udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom w szkole w bieżącej pracy – a więc podczas zajęć lekcyjnych, dostosowując wymagania edukacyjne oraz formy i metody pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów oraz w ramach zajęć specjalistycznych.
Obserwacja dziecka to najlepszy sposób, by w porę zauważyć pojawiające się w trakcie jego rozwoju problemy natury psychologicznej. Warto jednak wiedzieć, z którymi z nich należy zwrócić się o pomoc do psychologa szkolnego.
Rodzice powinni mieć na względzie, że oni też mogą zgłosić się po pomoc do takich specjalistów z własnymi problemami. Już sama rozmowa z psychologiem często pozwala dorosłym uporządkować myśli i nabrać dystansu do spraw, które wydają się przytłaczać swoją wagą.
Trzy grupy problemów, z jakimi warto zgłosić się do szkolnego specjalisty
Szeroko rozumiane problemy szkolne: kłopoty w nauce, trudności związane z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej, relacjami z kolegami czy nauczycielami.
Kłopoty wychowawcze pojawiające się w domu lub zgłaszane przez nauczycieli.
Trudności związane z sytuacją rodzinną, dla dziecka czasami traumatyczną, taką jak np.: rozwód, dłuższy wyjazd jednego z rodziców za granicę, choroba, śmierć bliskiej osoby, przemoc w rodzinie, uzależnienia.
Psycholodzy szkolni to swoisty bufor między uczniami, ich rodzicami/opiekunami i nauczycielami. Te osoby, które skorzystały z ich pomocy, są zgodne: ta grupa pracowników, to nieodłączny element zapewnienia kompleksowego wsparcia uczniom i ich rodzinom na terenie szkoły.