Pedagog szkolny
Ewelina Krzyżańska
pn. 8.00 - 15.00
wt. 12.00 - 15.00
śr. 12.00 - 15.00
czw. 8.00 - 11.00
pt. 8.00 - 15.00
Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: zasady ortograficzne
Drogi rodzicu, powtórz z dzieckiem zasady ortograficzne. Spytaj czego dokładnie nie rozumie i z czym ma problemy. Wkuwanie "na sucho" wszystkich regułek nie zda egzaminu. Dziecku ortografia zacznie kojarzyć się tylko z zapamiętywaniem definicji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Warto wykonywać razem ćwiczenia ortograficzne dla dzieci. Mogą to być karty pracy, dyktanda lub zabawy ortograficzne. Pamiętaj, że dziecko dużo zapamiętuje podczas zajęć ruchowych. Dobrze też jest wykorzystać skojarzenia. Stwórzcie razem zabawne historie, które pomogą dziecku zrozumieć odpowiednią regułę lub wyjątki.
Inną metodą mogą być wszelkiego rodzaju krótkie rymowanki i wierszyki np. "Pszenica i pszczoła to znany wyjątek, który zapamiętasz na dobry początek, bo tu nietypowo - po "pe" piszesz "esz". Jeśli nie wiedziałeś, to teraz już wiesz." Ten sposób sprawdzi się u dzieci, które nie radzą sobie z konkretnymi wyrazami lub zasadami.
Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: książki i słownik
Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci możesz znaleźć on-line. Teraz wiele stron posiada specjalne testy dostosowane do wieku pociechy. Ułatwieniem jest fakt, że komputer sam zlicza ilość błędów wykonanych przez dziecko.
Możesz również zainwestować w odpowiednie książki z zadaniami ortograficznymi. Wybierz takie, które są kolorowe i posiadają dużo obrazków. Zachęci to dziecko do nauki i zgłębiania zasad ortograficznych. W każdym domu powinien znajdować się też przynajmniej jeden słownik ortograficzny. Kiedy dziecko będzie miało problem z konkretnym słowem nakłoń go do skorzystania z niego i zapamiętania pisowni.
Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: propozycje ćwiczeń
Można również inaczej…
Proponuję zajrzeć na strony:
pisupisu.pl
dyktanda.net
ortofrajda.pl
superbelfrzy.edu.pl
Pozdrawiam
Ewelina Krzyżańska
Kilka rad pedagoga dla Rodziców:
W tym trudnym dla wszystkich czasie, kiedy w trosce o nasze zdrowie musimy zostać w domu, powinniśmy pomyśleć o treningu umysłu naszych dzieci. Oprócz nauki obowiązkowych przedmiotów, nie należy zapomnieć o dodatkowych ćwiczeniach, które mają za zadanie pomóc w przezwyciężeniu kłopotów w opanowaniu konkretnych umiejętności i przyswojeniu danej wiedzy oraz pokonaniu wszelkich trudności.
Najpierw jednak, zanim rozpoczniemy naukę, pomóżmy zrozumieć dziecku sytuację, w jakiej znaleźliśmy się:
1. My dorośli, odpowiadamy za to, jak dzieci poradzą sobie z lękiem. Ale najpierw to my musimy sobie z nim poradzić.
2. Nie straszmy, tylko uczmy nowych zachowań i odpowiedzialności.
3. Słuchajmy pociech.
4. Organizujmy dziecku czas w taki sposób, aby czuło się bezpiecznie- zagraj z dzieckiem, obejrzyj film, pomóż w odrabianiu lekcji, poczytajcie książki, porozmawiajcie. Zbliżmy się do siebie!
5. Pomóżmy im w organizacji nauki w domu.
6. Motywujmy- wspierając, a nie tylko wymagając!
7. Dawkujmy dopływ wiadomości i zadbajmy o rzetelny przekaz- tłumaczmy cierpliwie, posługując się językiem zrozumiałym dla dziecka.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele stanęli w obliczu ważnego egzaminu, gdzie obie strony powinny wykazać się rozsądkiem i odpowiedzialnością.
Jak zatem wyjść naprzeciw potrzebom ucznia?
1. Motywacja
Co zrobić, aby zmotywować dziecko do nauki?
Znajdź malutką rzecz i zrób z niej wiekszą.
Prawdziwe uznanie będzie najlepszą dla niego motywacją.
Nie wymyślaj, popatrz szczerze na dziecko,a będziesz zdumiony/na ile Twoje dziecko dokonało.
gdzie było wczoraj, a gdzie jest dzisiaj, czego dokonało, czego się nauczyło, co zrobiło.
Aby zmotywować dziecko do nauki, pokaż mu, co już osiągnęło i powiedz ilejeszcze do odkrycia przed nim.
2. Samoocena dziecka
Istotną sprawą w realizacji procesu edukacyjnego jest wiara ucznia we własne siły .Oto kilka rad, aby podnieść samoocenę Twojego dziecka :
poczuć się dumne ze swoich umiejętności.Jeśli nie masz komu powiedzieć, stwierdź np.:"Babcia byłaby dumna, gdyby Cię teraz widziała".