Pedagog szkolny

Pedagog szkolny

Pedagog szkolny

Ewelina Krzyżańska

pn.         8.00 - 15.00

wt.        12.00 - 15.00

śr.         12.00 - 15.00

czw.        8.00 - 11.00

 pt.          8.00 - 15.00

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: zasady ortograficzne

Drogi rodzicu, powtórz z dzieckiem zasady ortograficzne. Spytaj czego dokładnie nie rozumie i z czym ma problemy. Wkuwanie "na sucho" wszystkich regułek nie zda egzaminu. Dziecku ortografia zacznie kojarzyć się tylko z zapamiętywaniem definicji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Warto wykonywać razem ćwiczenia ortograficzne dla dzieci. Mogą to być karty pracy, dyktanda lub zabawy ortograficzne. Pamiętaj, że dziecko dużo zapamiętuje podczas zajęć ruchowych. Dobrze też jest wykorzystać skojarzenia. Stwórzcie razem zabawne historie, które pomogą dziecku zrozumieć odpowiednią regułę lub wyjątki.

Inną metodą mogą być wszelkiego rodzaju krótkie rymowanki i wierszyki np. "Pszenica i pszczoła to znany wyjątek, który zapamiętasz na dobry początek, bo tu nietypowo - po "pe" piszesz "esz". Jeśli nie wiedziałeś, to teraz już wiesz." Ten sposób sprawdzi się u dzieci, które nie radzą sobie z konkretnymi wyrazami lub zasadami.

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: książki i słownik

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci możesz znaleźć on-line. Teraz wiele stron posiada specjalne testy dostosowane do wieku pociechy. Ułatwieniem jest fakt, że komputer sam zlicza ilość błędów wykonanych przez dziecko.

 Możesz również zainwestować w odpowiednie książki z zadaniami ortograficznymi. Wybierz takie, które są kolorowe i posiadają dużo obrazków. Zachęci to dziecko do nauki i zgłębiania zasad ortograficznych. W każdym domu powinien znajdować się też przynajmniej jeden słownik ortograficzny. Kiedy dziecko będzie miało problem z konkretnym słowem nakłoń go do skorzystania z niego i zapamiętania pisowni.

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: propozycje ćwiczeń

  • Wielokrotne przepisywanie wyrazów lub zdań. Pomoże to dziecku w zapamiętaniu pisowni konkretnego słowa, ale także przyswoi pewien wzorzec stosowania danej zasady ortograficznej w praktyce.
  • Pisanie ze słuchu. Dyktando to jedno z najpopularniejszych metod stosowanych w szkole do sprawdzania ortografii u dzieci. Możecie poćwiczyć tą technikę wspólnie w domu.
  • Pisanie z pamięci. Stwórz dla dziecka krótki tekst nacechowany wyrazami, które sprawiają mu problemy. Przeczytaj go na głos, a potem pozwól przeczytać treść dziecku i przyjrzeć się pisowni. Następnie zabierz kartkę i zleć mu napisanie tekstu z pamięci.
  • Luki w wyrazach. Sporządź listę kilku wyrazów, w których trzeba wstawić odpowiednie litery np. "ch" lub "h"
    Np. _EŁM
    T_ÓRZ
    MU_A
    BO_ATER
    MAR_EWKA
    ZAW_D
  • Wykreślanka. Ciekawym pomysłem może być również wykreślanka, gdzie dziecko będzie musiało odnaleźć wyrazy np. z literą "ó".
  • Skojarzenia. Coś co zawsze się sprawdzi przy nauce ortografii to skojarzenia. Wydrukuj obrazki zwierząt lub roślin i pozwól dziecku je podpisać. Możesz zrobić to również w formie pisemnej tworząc łańcuchy słów np. marynarz ---> statek ---> ŻAGIEL
    owad ----> pszczoła ----> UL
    deszcz ---> piorun ---> BURZA
    zboże ---> mąka ---> CHLEB
  • Zabawa z przeciwieństwami. Spróbuj też wykorzystać słowa, których przeciwieństwa to trudne dla dziecka wyrazy.
    Np. przyjaciel - WRÓG
    zdrowie - CHOROBA
    kawa - HERBATA
    wcześnie - PÓŹNO
    syn – CÓRKA

Można również inaczej…

Proponuję zajrzeć na strony:

pisupisu.pl

dyktanda.net

ortofrajda.pl

superbelfrzy.edu.pl

 

                                                                                              Pozdrawiam

                                                                                              Ewelina Krzyżańska

 

 

 

 

 

Kilka rad pedagoga  dla Rodziców:

W tym trudnym dla wszystkich czasie, kiedy w trosce o nasze zdrowie musimy zostać w domu, powinniśmy pomyśleć o treningu umysłu naszych dzieci. Oprócz nauki obowiązkowych przedmiotów, nie należy zapomnieć o dodatkowych ćwiczeniach, które mają za zadanie pomóc w przezwyciężeniu kłopotów w opanowaniu konkretnych umiejętności i przyswojeniu danej wiedzy oraz pokonaniu wszelkich trudności.

Najpierw jednak, zanim rozpoczniemy naukę, pomóżmy zrozumieć dziecku sytuację, w jakiej znaleźliśmy się:

1.      My dorośli, odpowiadamy za to, jak dzieci poradzą sobie z lękiem. Ale najpierw to my musimy sobie z nim poradzić.

2.      Nie straszmy, tylko uczmy nowych zachowań i odpowiedzialności.

3.      Słuchajmy pociech.

4.      Organizujmy dziecku czas w taki sposób, aby czuło się bezpiecznie- zagraj z dzieckiem, obejrzyj film, pomóż w odrabianiu lekcji, poczytajcie książki, porozmawiajcie. Zbliżmy się do siebie!

5.      Pomóżmy im w organizacji nauki w domu.

6.      Motywujmy- wspierając, a nie tylko wymagając!

7.      Dawkujmy dopływ wiadomości i zadbajmy o rzetelny przekaz- tłumaczmy cierpliwie, posługując się językiem zrozumiałym dla dziecka.

 

 

                                 

 

Od poniedziałku działa rządowy serwis "Zdalne Lekcje", na którym nauczyciele i uczniowie mogą w nim znaleźć materiały do nauki przez internet. Do czasu ponownego otwarcia szkół ma być on platformą wspomagającą uczenie.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele stanęli w obliczu ważnego egzaminu, gdzie obie strony powinny wykazać się rozsądkiem i odpowiedzialnością.

Jak zatem wyjść naprzeciw potrzebom ucznia?

1.    Motywacja

Co zrobić, aby zmotywować dziecko do nauki?

Znajdź malutką rzecz i zrób z niej wiekszą.
Prawdziwe uznanie będzie najlepszą dla niego motywacją. 
Nie wymyślaj, popatrz  szczerze na dziecko,a będziesz zdumiony/na ile Twoje dziecko dokonało.
gdzie było wczoraj, a gdzie jest dzisiaj, czego dokonało, czego się nauczyło, co zrobiło.
Aby zmotywować dziecko do nauki, pokaż mu, co już osiągnęło i powiedz ilejeszcze  do odkrycia przed nim.

2.    Samoocena dziecka

 Istotną sprawą w realizacji procesu edukacyjnego jest wiara ucznia we własne siły .Oto kilka rad, aby podnieść samoocenę Twojego dziecka :

  •  Znajduj czas na obserwowanie dziecka.

 

  •  " Mamo, chodź zobaczyć jak...", "tato, czy mogę Ci pokazać...?"odpowiedź na te pytania zawsze powinna być jedna: " oczywiście"( najlepiej bez dodatku "później")

 

  •  Pozwalaj dziecku, aby Ci imponowało, mów, że patrzysz na to, co robi z dużą przyjemności (odłóż inne sprawy na później i nie mów, że masz podzielną uwagę).
  • Powiedz komuś innemu, na przykład swoim rodzicom,że córka, syn świetnie sobie z czymś radzi, aby mogło

poczuć się dumne ze swoich umiejętności.Jeśli nie masz komu powiedzieć, stwierdź np.:"Babcia byłaby dumna, gdyby Cię teraz widziała".

 

  •  Nie możesz obserwować swojego dziecka w szkole,ale znajdź chwilę na wysłuchiwanie jego opowieści
  •  Staraj się doceniać to, czym zajmuje się dziecko.
  •  Jeśli tylko masz taką możliwość, wraz z innymi rodzicami(tuż po pokonaniu koronawirusa)
    bierz udział w imprezach sportowych, muzycznych ect.,w których uczestniczy Twoje dziecko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Władysława Broniewskiego
    ul. Wodna 32, 98-220 Zduńska Wola
  • 43 823-60-27

Galeria zdjęć