"Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek.
Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Ich celem jest zwiększenie jego rozpoznawalności oraz budowanie świadomości rodziców i nauczycieli dotyczącej ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Działania edukacyjne, w których uczniowie uczestniczą, takie jak: wspólne przygotowywanie i spożywanie drugiego śniadania, zakładanie ogródków szkolnych czy organizowanie warsztatów kulinarnych, festynów oraz wycieczek tematycznych, poszerzają ich wiedzę na temat pochodzenia warzyw, owoców i produktów mlecznych. Ambasadorem „Programu dla szkół” jest postać Chrumasa – animowanego bohatera, który w zabawny sposób prezentuje dzieciom zasady zdrowego odżywiania. Można go zobaczyć w internecie na www.programdlaszkol.pl i na kanale YouTube “Program dla szkół“.
Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywacje do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach
Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli przygotowali wniosek na założenie pracowni na świeżym powietrzu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi poinformował, że wniosek złożony w ramach konkursu „Ekopracownia pod chmurką” znalazł się wśród laureatów, któremu przyznano dofinansowanie w wysokości 49.625,00 zł. Zajęcia organizowane w planowanej ekopracowni pod chmurką umożliwią uczniom każdej klasy wszechstronny rozwój swoich zdolności i umiejętności, rozwiną szereg umiejętności społecznych, jak współpraca w grupach czy zespołach zadaniowych, zwiększą samodzielność uczniów w wykonywanych zadaniach praktycznych i terenowych, a także przyczynią się do integracji zarówno grup klasowych, jak i międzyklasowych.
Więcej o ekologicznych działaniach podejmowanych w naszym regionie znajdziecie na stronie internetowej: http://www.zainwestujwekologie.pl/